یکی از نشانه‌های موفقیت سیاست تثبیت، عدم نوسان قیمت موبایل زیر ۶۰۰ دلار است

بررسی‌ها نشان می دهد نوسان محدود قیمت گوشی‌های زیر ۶۰۰ دلار که با تخصیص ارز نیمایی وارد کشور می شوند، نشان از موفقیت سیاست تثبیت در کاهش اثرپذیری کالای نهایی از نرخ ارز غیر رسمی دارد.

اخبار پارسیان همراه
منتشر شده در تاریخ: ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳
یکی از نشانه‌های موفقیت سیاست تثبیت، عدم نوسان قیمت موبایل زیر ۶۰۰ دلار است

سیاست تثبیت بعد‌های مختلفی دارد که اتفاقاً سیاست‌گذار در تدوین برخی از آن‌ها چندان موفق عمل نکرده است. از طرفی همچنان شاهد دوگانگی‌های جدی در اتخاذ سیاست تثبیت از سوی بانک مرکزی هستیم که به نظر می‌رسد همچنان رویه غالب سیاست‌گذار معطوف به سیاست تثبیت نشده است.

به عنوان مثال به اعتقاد اکثر کارشناسان ارزی، وجود رویه‌ی رانتی واردات در برابر صادرات خود یکی از مصادیقی است که عملاً سیاستی ضد سیاست تثبیت است اما همچنان شاهد برقراری این رویه هستیم. گفتنی است ارز تخصیصی به تمامی گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار از این محل است که عملاً رسمیت بخشی به بازار غیر رسمی ارز است.

عدم نوسان قیمت گوشی‌های زیر ۶۰۰ دلار نشانه‌ای از موفقیت سیاست تثبیت

یکی از حوزه‌هایی که می‌توان به بررسی عملکرد سیاست تثبیت در آن پرداخت، تلفن همراه است. همانطور که اشاره شد ارز تخصیصی به گوشی‌های زیر ۶۰۰ دلار، ارز نیمایی و ارز تخصیصی به گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار، از محل واردات در برابر صادرات خود است.

در واقع در یک حوزه مشخص هم شاهد سپردن نرخ به بازار (در گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار) و هم شاهد تثبیت نرخ با رسمیت دادن به نرخ قانونی ارز (گوشی‌های زیر ۶۰۰ دلار) هستیم. نکته‌ی قابل توجه این است که بررسی میدانی از بازار تلفن‌های همراه نشان می‌دهد که اتفاقاً بر خلاف گوشی‌هایی که از رویه واردات در برابر صادرات خود وارد کشور شدند و تأثیر‌پذیری بالایی از نرخ ارز غیر رسمی دارند، گوشی‌های زیر  ۶۰۰ دلار که ارز نیمایی دریافت کرده‌اند به دلیل نرخ ارز غیر رسمی، چندان نوسان قیمتی را تجربه نکرده‌اند.

لازم به ذکر است در تلفن‌های همراه زیر ۶۰۰ دلار، چون این کالا‌ها، کالا‌های نهایی و مصرفی بوده، نظارت‌پذیری بر آن‌ها چندان مشکل نیست و اتفاقاً سیاست تثبیت در اینجا دقیقاً به محل مورد نظر اصابت داشته است.

جو‌سازی رسانه‌های خاص علیه سیاست تثبیت

دیگر نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد، جوسازی برخی رسانه‌ها علیه سیاست تثبیت اتفاقاً در حوزه واردات تلفن همراه است. گفتنی است در برخی از اخبار و گزارش‌ها با خلطی که در واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار و کمتر از ۶۰۰ دلار می‌کنند مدعی هستند که قیمت گوشی‌های تلفن همراه متناسب با نرخ ارز در بازار بالا و پایین می‌شود.

این در حالی است که مشخصاً چسبندگی نرخ‌های تلفن همراه به نرخ ارز غیر رسمی مربوط به گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار است که از رویه واردات در برابر صادرات خود وارد کشور شده‌اند و اتفاقاً این رویه ورادتی، سیاست تثبیتی تلقی نمی‌شود.

اما قیمت گوشی‌هایی که با تخصیص ارز نیمایی شاهد واردات آن‌ها هستیم، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد نوسان قیمت بسیار محدود‌تر بوده که نشان از موفقیت سیاست تثبیت در این حوزه دارد.

اخبار مشابه

شایعات؛ طبق مصوبه جدید هیئت دولت ترخیص گوشی‌های میان رده با سود بازرگانی مشابه سال گذشته مواجه خواهد بود!

بررسی ها نشان میدهد در مصوبه دولت اشاره ای به سود بازرگانی موبایل بالای ۱۵۰ دلار و زیر ۶۰۰ دلار نشده است، این موضوع می تواند چالش جدی در حوزه اظهار کالا به گمرک به همراه داشته باشد.
۸ خرداد ۱۴۰۳

حجم واردات گوشی‌های مسافری نسبت به سال گذشته با 50 درصد کاهش رو به رو بوده است!

در دو ماهه اول سال جاری، یک میلیون و ۳۵۳ هزار و ۷۸۶ دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش ۳۴۰ میلیون و ۵۴۵ هزار دلار به شیوه تجاری و مسافری وارد کشور شد.
۸ خرداد ۱۴۰۳

به گفته رئیس واردکنندگان موبایل، آن‌ها در انتظار تامین ارز هستند و نرخ ارز واردات امسال هنوز مشخص نیست!

رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه آخرین تخصیص ارز به وارد کنندگان موبایل مربوط به ۱۷ دی ماه بوده، تصریح کرد: مذاکراتی انجام شده و قرار است ظرف روزهای آینده تخصیص ارز برای ثبت سفارش‌های هجدهم تا پایان دی ماه انجام شود و در مورد سال جاری هم هنوز مشخص…
۶ خرداد ۱۴۰۳

تمامی شایعات پیرامون عوارض واردات مسافری موبایل بالای ۶۰۰ دلار

بررسی ها نشان می دهد با توجه به مصوبه اخیر دولت و همچنین با استناد به حکم قانون بودجه در خصوص عوارض دو برابری واردات از طریق رویه مسافری موبایل بالای ۶۰۰ دلار، در صورت ازاد سازی، عوارض آیفون های مسافری به ۱۹۲ درصد می رسد.
۶ خرداد ۱۴۰۳