مجوز صادرات تراشه‌های اینتل و کوالکام به شرکت هواوی باطل شد

آمریکا، مجوزهایی که به شرکت‌هایی شامل اینتل و کوالکام اجازه می‌داد تراشه‌های مورد استفاده در لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌ها را به شرکت سازنده تجهیزات مخابراتی هواوی صادر کنند را باطل کرد.

اخبار پارسیان همراه
منتشر شده در تاریخ: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
مجوز صادرات تراشه‌های اینتل و کوالکام به شرکت هواوی باطل شد

منابع آگاه اظهار کردند بعضی از شرکت‌ها روز سه شنبه مطلع شدند که مجوزشان باطل شده است. وزارت بازرگانی آمریکا تائید کرد که تعدادی از مجوزهای صادرات را باطل کرده اما از شرکت‌هایی که مجوزشان لغو شده است، نام نبرد.

این اقدام پس از رونمایی نخستین لپ‌تاپ مجهز به هوش مصنوعی هواوی به نام «میت بوک ایکس پرو» صورت می‌گیرد که در ساخت آن از پردازنده «کور اولترا ۹» اینتل استفاده شده است.

رونمایی این لپ‌تاپ، باعث عصبانیت قانونگذاران جمهوری‌خواه شد که عرضه این لپ‌تاپ را نشانه چراغ سبز وزارت بازرگانی به اینتل برای فروش تراشه به هواوی دانستند.

وزارت بازرگانی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد برخی از مجوزهای خاص برای صادرات به هواوی باطل شده‌اند اما مشخص نکرد کدام مجوزها بوده اند.

لیز استفانیک، نماینده جمهوری‌خواه کنگره در بیانیه‌ای گفت:

این اقدام، امنیت ملی آمریکا را تقویت کرده، از نبوغ آمریکایی محافظت می‌کند و توانایی چین کمونیست برای پیشرفت فناوری خود را کاهش می‌دهد.

این اقدام می‌تواند به هواوی که هنوز برای تامین قطات لپ‌تاپ‌های خود، به تراشه‌های اینتل متکی است، ضربه بزند و به تامین‌کنندگان آمریکایی که با این شرکت تجارت می‌کنند، آسیب برساند.

اینتل همچنین با تقاضای ضعیف برای تراشه‌های دیتاسنترهای سنتی و رایانه شخصی خود مواجه بوده است. این شرکت ماه گذشته، پس از پیش‌بینی درآمد و سود کمتر از برآوردهای بازار در سه ماهه دوم، ۱۱ میلیارد دلار از ارزش بازار خود را از دست داد.

هواوی در سال ۲۰۱۹ به دلیل واهمه از احتمال جاسوسی این شرکت چینی از آمریکایی‌ها، در فهرست محدودیت‌های تجاری آمریکا قرار گرفت که در راستای تلاش گسترده‌تر واشنگتن برای تضعیف توانایی چین در تقویت ارتش خود بود. اضافه شدن به این لیست، به معنای آن است که تامین کنندگان آمریکایی باید قبل از صادرات، یک مجوز خاص را دریافت کنند.

با این حال، تامین کنندگان هواوی، مجوزهایی به ارزش میلیاردها دلار برای فروش کالاها و فناوری به این شرکت دریافت کرده‌اند که شامل مجوز جنجالی صادر شده توسط دولت ترامپ بود که تحت آن، اینتل اجازه یافت تا از سال ۲۰۲۰ پردازنده‌های مرکزی مورد استفاده در ساخت لپ تاپ ها را به هواوی ارسال کند.

کوالکام همچنان مجوز فناوری‌های فایو جی خود را به هواوی داده که سال گذشته استفاده از تراشه فایو جی طراحی واحد «های سیلیکون» خود را آغاز کرد. تحلیلگران بر این باورند که تولید این تراشه‌ها، نقض قانون آمریکا بوده است. کوالکام اوایل ماه جاری اعلام کرد قرارداد امتیاز انحصاری این شرکت با هواوی در ابتدای سال مالی ۲۰۲۵ کوالکام به پایان می‌رسد و مذاکرات برای تمدید آن را آغاز کرده است.

مخالفان هواوی معتقدند چنین مجوزهایی به احیای مجدد این شرکت کمک کرده است. هواوی در اوت سال گذشته، صنعت تلفن هوشمند را با معرفی با یک گوشی جدید مجهز به تراشه پیچیده ساخت تراشه‌ساز چینی SMIC غافلگیر کرد. این گوشی با وجود محدودیت‌های صادراتی آمریکا برای هر دو شرکت ساخته شد و به منزله نقطه عطفی در شکست محدودیت‌های وضع شده توسط واشنگتن بود.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت تحقیقاتی کانترپوینت اعلام کرد این تلفن هوشمند در شش هفته اول سال ۲۰۲۴، به رشد ۶۴ درصدی فروش تلفن‌های هوشمند هواوی کمک کرد. تجارت قطعات خودروی هوشمند آن نیز به احیای مجدد هواوی کمک کرده است، به طوری که این شرکت در سال ۲۰۲۳ سریع‌ترین رشد درآمد خود را در چهار سال گذشته تجربه کرد.

اخبار مشابه

شایعات؛ طبق مصوبه جدید هیئت دولت ترخیص گوشی‌های میان رده با سود بازرگانی مشابه سال گذشته مواجه خواهد بود!

بررسی ها نشان میدهد در مصوبه دولت اشاره ای به سود بازرگانی موبایل بالای ۱۵۰ دلار و زیر ۶۰۰ دلار نشده است، این موضوع می تواند چالش جدی در حوزه اظهار کالا به گمرک به همراه داشته باشد.
۸ خرداد ۱۴۰۳

حجم واردات گوشی‌های مسافری نسبت به سال گذشته با 50 درصد کاهش رو به رو بوده است!

در دو ماهه اول سال جاری، یک میلیون و ۳۵۳ هزار و ۷۸۶ دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش ۳۴۰ میلیون و ۵۴۵ هزار دلار به شیوه تجاری و مسافری وارد کشور شد.
۸ خرداد ۱۴۰۳

به گفته رئیس واردکنندگان موبایل، آن‌ها در انتظار تامین ارز هستند و نرخ ارز واردات امسال هنوز مشخص نیست!

رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه آخرین تخصیص ارز به وارد کنندگان موبایل مربوط به ۱۷ دی ماه بوده، تصریح کرد: مذاکراتی انجام شده و قرار است ظرف روزهای آینده تخصیص ارز برای ثبت سفارش‌های هجدهم تا پایان دی ماه انجام شود و در مورد سال جاری هم هنوز مشخص…
۶ خرداد ۱۴۰۳

تمامی شایعات پیرامون عوارض واردات مسافری موبایل بالای ۶۰۰ دلار

بررسی ها نشان می دهد با توجه به مصوبه اخیر دولت و همچنین با استناد به حکم قانون بودجه در خصوص عوارض دو برابری واردات از طریق رویه مسافری موبایل بالای ۶۰۰ دلار، در صورت ازاد سازی، عوارض آیفون های مسافری به ۱۹۲ درصد می رسد.
۶ خرداد ۱۴۰۳