آشفتگی بازار موبایل در سه ماهه ابتدایی سال

با توجه به اطلاعات منتشر شده از سوی گمرک، با وجود سیاست‌های کنترلی در حوزه تلفن همراه تناسب کاهش حجم و ارزش موبایل واردات بهم خورده است.

اخبار پارسیان همراه
منتشر شده در تاریخ: ۹ تیر ۱۴۰۳
آشفتگی بازار موبایل در سه ماهه ابتدایی سال

به گزارش پارسیان همراه، طبق اعلام گمرک، مجموع واردات گوشی تلفن همراه به‌ شیوه تجاری و مسافری در 3ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش روبه‌رو بوده است. بر این اساس  واردات گوشی تلفن همراه در این مدت به‌ لحاظ تعداد 27 درصد و از حیث ارزش 8 درصد کاهش نشان می‌دهد.

این آمار نشان می‌دهد واردات به لحاظ حجمی و به لحاظ ارزش به یک میزان متناسب کاهش نیافته است.

در واقع میزان کاهش ارزی بسیاری بیشتر از کاهش به لحاظ تعدادی بوده که قطعا یک خبر منفی برای بازار موبایل تلقی می‌شود.

آشفتگی در تخصیص  گسترده ارز به آیفون بازار موبایل را بهم ریخت

به نظر می‌رسد دلیل اصلی این موضوع سیاست گذاری غلط دستگاههای متولی در امر ورادات و تجارت خارجی باشد. چراکه با پشتیبانی از رویه واردات در مقابل صادرات خود به واسطه معافیت از قرار گیری از صف تخصیص فعالان اقتصادی تمایل بیشتری به واردات از این رویه که مرتبط با موبایلهای لوکس است پیدا کرده اند.

در واقع در پی اشفتگی در سیاست گذاری ارزی که قرار بود منجر به کاهش ارز بری در کالاهای مصرفی شود تنها التهاب در بازار اقلام ضروری تر با چالش رو به رو شده است.

اخبار مشابه

نرخ جدید حقوق ورودی گوشی های تلفن همراه مشخص شد!

سازمان گمرک بخشنامه جدیدی را در رابطه با نرخ جدید واردات گوشی‌های موبایل منتشر کرد. طی این بخشنامه سود بازرگانی آیفون از 100 به 15 درصد کاهش یافت.
۲ مرداد ۱۴۰۳

شرکت‌های واردکننده موبایل بیش از 150 روز است که ارز ندارند!

عبدالمهدی اسدی - رئیس انجمن تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی ایران طی مصاحبه‌ای مدعی شد که بیش از 150 روز است که به واردکنندگان این حوزه ارز تخصیص نیافته است.
۱ مرداد ۱۴۰۳

مطالبه انجمن تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی ایران از رئیس جمهور منتخب

انجمن تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی ایران با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهور دولت چهاردهم، به منظور شفافیت بیشتر در این حوزه، خواستار فعالیت مجدد کارگروه تلفن همراه شدند.
۱ مرداد ۱۴۰۳

فقط برخی از افراد به اینترنت بدون فیلتر دسترسی خواهند داشت!

دولت سیزدهم پروژه اینترنت طبقاتی را اجرایی کرد و طبق این پروژه، فقط برخی از افراد جامعه به اینترنت پرسرعت بدون فیلتر دسترسی خواهند داشت.
۳۱ تیر ۱۴۰۳