تمامی شایعات پیرامون عوارض واردات مسافری موبایل بالای ۶۰۰ دلار

بررسی ها نشان می دهد با توجه به مصوبه اخیر دولت و همچنین با استناد به حکم قانون بودجه در خصوص عوارض دو برابری واردات از طریق رویه مسافری موبایل بالای ۶۰۰ دلار، در صورت ازاد سازی، عوارض آیفون های مسافری به ۱۹۲ درصد می رسد.

اخبار پارسیان همراه
منتشر شده در تاریخ: ۷ خرداد ۱۴۰۳
تمامی شایعات پیرامون عوارض واردات مسافری موبایل بالای ۶۰۰ دلار

به گزارش پارسیان همراه و به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس مصوبه دولت در اسفند سال گذشته که به پیشنهاد معاونت حقوقی ریاست جمهوری تصویب گردیده، حقوق ورودی گوشی‌های همراه حقوق ورودی رویه تجاری واردات گوشی‌های تلفن همراه خارجی با قیمت بالای ششصد (600) دلار پانزده درصد (15٪) و برای سایر رویه‌ها (از جمله مسافری) به‌مأخذ دو برابر یعنی سی درصد (30) منظور گردد.

لازم به ذکر است این ابلاغیه مرتبط با حکم قانون بودجه 1402  مبنی بر دو برابر  بودن حقوق ورودی موبایل مسافری نسبت به واردت به شیوه تجاری است. در واقع این حکم بایستی از فروردین امسال اجرایی میشد. این درحالی است که بر اساس ابلاغیه اولیه مرداد ماه، در مقطعی از سال جاری حقوق ورودی موبایل بالای 600 دلار فقط 8 درصد اخذ شده است.

 گمانه زنی درباره عوارض واردات مسافری موبایل بالای ۶۰۰ دلار

تعیین سود بازرگانی 96 درصدی برای گوشی های اپل مشروط به لغو منع واردات آن

لازم به ذکر است یکم خرداد 1403، مصوبه هیئت وزیران در خصوص اصلاح تعرفه واردات کالاها را ابلاغ شد. در بخشی از این مصوبه، تعیین سود بازرگانی 96 درصدی برای گوشی های اپل مشروط به لغو منع  واردت آن شده است.

در این بخش از مصوبه آمده است، در ردیف 226 فهرست اصلاحات تعرفه‌ای سال 1403،‌ سود بازرگانی گوشی‌های اپل،‌ در صورت لغو ممنوعیت،96 درصد تعیین شده است. در این بخش آمده است:

با توجه ممنوعیت واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری اپل، در صورت لغو ممنوعیت آن در آینده توسط مراجع ذی‌صلاح، سود بازرگانی آن به میزان 96 درصد پیش‌بینی خواهد شد.

همچنین در ردیف 225 این مصوبه، سود بازرگانی گوشی‌های هوشمند کمتر از 150 دلار، 6 درصد و بالای 600 دلار، 28 درصد تعیین شده است.

حقوق ورودی واردات مسافری آیفون 192% و سایر گوشی های بالای 600 دلار  56 درصد می شود

نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که طبق مصوبات هیئت وزیران در اسفند سال گذشته، که تعرفه واردات تلفن های همراه از رویه مسافری دو برابر رویه تجاری است، اگر تعرفه واردات این مدل از تلفن های همراه 96 درصد شود، بنابراین تعرفه واردات گوشی های آیفون از رویه مسافری به 192 درصد می رسد.

همچنین گفتنی است، عوارض واردات سایر گوشی های بالای 600 دلار ( به جز محصولات شرکت اپل) طبق رویه تجاری، 28 درصد و از طریق رویه مسافری 56 درصد خواهد شد.

اخبار مشابه

تخصیص ارز واردات موبایل براساس خدمات پس از فروش صورت می‌گیرد!

معاون وزیر صمت: واردکنندگان موبایل، پارسال برای ارائه‌ خدمات پس‌از فروش و شفافیت تعهد دادند و حالا رتبه‌بندی واردکنندگان موبایل بر اساس خدمات پس‌از فروش موبایل صورت می‌گیرد.
۲۳ خرداد ۱۴۰۳

با گران‌فروشان گوشی‌های برند شیائومی برخورد می‌شود!

مدیرکل دفتر لوازم خانگی و اداری در نامه ای به مدیر نظارت وزارت صمت خواستار برخورد با گرانفروشی فقط گوشی های شیائومی شده است در حالیکه تمام گوشی های موبایل به واسطه عدم تخصیص ارز افزایش قیمت داشته اند.
۲۳ خرداد ۱۴۰۳

فعالان بازار موبایل با انتشار نامه‌ای نسبت به کمبود کالا هشدار دادند

بیش از 200 فعال عمده بازار موبایل نسبت به وضعیت بازار و نحوه تامین و عرضه موبایل هشدار داده اند. در این نامه اعلام شده عواملی همچون عدم تخصیص ارز در موعدمقرر ونبود شفافیت در نحوه تخصیص ارز باعث شده تا بازار با کمبود کالا مواجه شود.
۲۳ خرداد ۱۴۰۳

جزئیات پرونده موبایل موسوی از زبان سخنگوی قوه قضاییه

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، تا تاریخ 16 خرداد ماه 518 شکایت از فروشگاه موبایل موسوی آمل ثبت شده است. مالک این فروشگاه 688 میلیارد تومان از مشتریان دریافت کرده و فقط به 352 میلیارد تومان از تعهدات خود پایبند بوده است.
۲۲ خرداد ۱۴۰۳