شایعه؛ ترخیص گوشی‌های میان‌رده با سود بازرگانی 4% همراه است!

بررسی ها نشان میدهد در مصوبه دولت اشاره ای به سود بازرگانی موبایل بالای ۱۵۰ دلار و زیر ۶۰۰ دلار نشده است، این موضوع می تواند چالش جدی در حوزه اظهار کالا به گمرک به همراه داشته باشد.

اخبار پارسیان همراه
منتشر شده در تاریخ: ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
شایعه؛ ترخیص گوشی‌های میان‌رده با سود بازرگانی 4% همراه است!

به گزارش پارسیان همراه و به نقل از خبرگزاری تسنیم، در مصوبه هییت دولت در خصوص اصلاح سود بازرگانی برخی کالاها که به تازگی ابلاغ شد نکات قابل توجهی در خصوص برخی کالاها از جمله تلفن همراه دیده میشود. در این مصوبه مانند گذشته تفکیکی بین موبایل های ارزان قیمت و لوکس صورت گرفته است و بر این اساس سود بازرگانی موبایل بالای 600 دلار 28 درصد وضع شده است. همچنین سود بازرگانی موبایل زیر 150 دلار 6 درصد ذکر شده است.

بر این اساس حقوق ورودی موبایل زیر 150 دلار 10 درصد و موبایل بالای 600 دلار 32 درصد خواهد بود.

نکته جالب توجه اینکه در این جدول  به موبایل بین 150 دلار تا 600 دلار که اصطلاحا موبایل میان رده، نامیده شده و قسمت مهمی از بازار مصرف به این بخش اختصاص دارد، هیچ اشاره ای نشده است.

بر اساس این جدول اصلاحی اشاره ای به سود بازرگانی موبایل بین 150 تا 600 دلار نشده و بر این اساس سود بازرگانی موبایل میان رده تغییری نخواهد کرد. پیش‌تر حقوق ورودی این مدل موبایلها 4 درصد بود.

بر این اساس  حقوق ورودی موبایل بالای 150 دلار (4 درصدی) تقریبا نصف موبایل زیر 150 دلار(10 درصد) خواهد بود.

جدول زیر مربوط به سود بازرگانی و حقوق ورودی موبایل در سال 1402 است.

نکته جالب توجه اینکه اگر قرار باشد در سال جاری نیز مانند سال گذشته رویه تخصیص ارز نیمایی به موبایل زیر 600 دلار ادامه پیدا کند و موبایل میان رده نیز با دلار 42 هزار تومانی ترخیص گردد احتمالا شاهد تشدید تخلفات مربوط به کم اظهاری و بیش اظهاری ارزش کالا در گمرکات خواهیم بود.

بر این اساس یک گوشی همراه 610 تا 670 دلاری به راحتی و حتی بدون تخلف، با توجه به مجوزهای موجود کمتر از600 دلار اظهار میشود تا حقوق ورودی یک ششم پرداخت شود. از سوی دیگر درخصوص دسته موبایل های پایین رده یا زیر 150 دلاری نیز احتمالا با بیش اظهاری مواجه باشیم تا حقوق ورودی کمتری برای این بخش پرداخت شود.

نکته قابل توجه اینکه، اگر مدل تخصیص ارز از نیمایی به واردات در مقابل صادرات (نرخ نزدیک به بازار غیر رسمی و قاچاق) تغییر کند احتمالا سناریو مذکور با تغییراتی همراه خواهد شد.

اخبار مشابه

تخصیص ارز واردات موبایل براساس خدمات پس از فروش صورت می‌گیرد!

معاون وزیر صمت: واردکنندگان موبایل، پارسال برای ارائه‌ خدمات پس‌از فروش و شفافیت تعهد دادند و حالا رتبه‌بندی واردکنندگان موبایل بر اساس خدمات پس‌از فروش موبایل صورت می‌گیرد.
۲۳ خرداد ۱۴۰۳

با گران‌فروشان گوشی‌های برند شیائومی برخورد می‌شود!

مدیرکل دفتر لوازم خانگی و اداری در نامه ای به مدیر نظارت وزارت صمت خواستار برخورد با گرانفروشی فقط گوشی های شیائومی شده است در حالیکه تمام گوشی های موبایل به واسطه عدم تخصیص ارز افزایش قیمت داشته اند.
۲۳ خرداد ۱۴۰۳

فعالان بازار موبایل با انتشار نامه‌ای نسبت به کمبود کالا هشدار دادند

بیش از 200 فعال عمده بازار موبایل نسبت به وضعیت بازار و نحوه تامین و عرضه موبایل هشدار داده اند. در این نامه اعلام شده عواملی همچون عدم تخصیص ارز در موعدمقرر ونبود شفافیت در نحوه تخصیص ارز باعث شده تا بازار با کمبود کالا مواجه شود.
۲۳ خرداد ۱۴۰۳

جزئیات پرونده موبایل موسوی از زبان سخنگوی قوه قضاییه

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، تا تاریخ 16 خرداد ماه 518 شکایت از فروشگاه موبایل موسوی آمل ثبت شده است. مالک این فروشگاه 688 میلیارد تومان از مشتریان دریافت کرده و فقط به 352 میلیارد تومان از تعهدات خود پایبند بوده است.
۲۲ خرداد ۱۴۰۳