وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد؛ حداقل 14 میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار خواهند گرفت

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرد که در سال جاری بیش از یک سوم کشور تحت پوشش فیبر نوری قرار خواهد گرفت.

اخبار پارسیان همراه
منتشر شده در تاریخ: ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد؛ حداقل 14 میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار خواهند گرفت

عیسی زارع‌پور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد:

پروژه فیبر نوری استان قم فردا با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح می‎شود و در این سفر، شهر قم و شس شهر دیگر استان قم تحت پوشش فیبر نوری قرار می‌گیرند. با اضافه شدن قم، آمار تحت پوشش فیبر نوری به ۷.۵ میلیون خانوار در کشور می‌رسد. بیش از یک سوم از کشور نیز تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته است. امسال حداقل آمار تحت پوشش فیبر نوری به ۱۴ میلیون خانوار در کشور خواهد رسید.

زارع‌پور با اشاره به اقدامات دولت برای توسعه ارتباطات موبایلی، گفت:

توسعه ارتباطات نسل پنجم را در دستور کار قرار دادیم در همین راستا هفته آینده برنامه داریم که طی آن تعداد سایت‌های نسل پنجم کشور به بیش از ۱۵۰۰ سایت خواهد رسید. هدفگذاری ما این است که امسال تعداد سایت‌های نسل پنجم کشور به بیش از ۵ هزار برسد.

وزیر ارتباطات یادآور شد:

در لایه‌های دیگر شبکه یعنی شبکه داخل استان‌ها اقدامات خوبی انجام می‌شود. در شبکه مادر مخابراتی کشور که شرکت ارتباطات زیرساخت است شاهد توسعه شتابان و رشد جهشی هستیم. همه ارتباطات کشور در نهایت روی شبکه مادر ارتباطاتی قرار می‌گیرد که ما به آن شبکه هسته می‌گوییم، ظرفیت این شبکه در ابتدای دولت ۳۱.۵ ترابیت بر ثانیه بوده که الان به بیش از ۶۰ ترابیت رسیده و بیش از ۹۰ درصد افزایش داشته است.

وی افزود:

نزدیک به ۲۰ ترابیت بر ثانیه یعنی حدود ۸۰-۹۰ درصد افزایش ظرفیت با تجهیزات صددرصد ایرانی انجام و برای اولین بار این تجهیزات در جمهوری اسلامی تولید شده است. فقط ۵-۶ کشور تولیدکننده این تجهیزات در دنیا هستند و ما اکنون جزو این ۵-۶ کشور شده‌ایم و این تجهیزات انتقال نوری پرسرعت توسط دانشمندان جوان خودمان و شرکت‌های دانش بنیان تولید شد. دنبال بازاریابی این تجهیزات در کشورهای دیگر هستیم.

زارع‌پور با بیان اینکه ظرفیت شبکه آی پی کشور تقریبا دو برابر شده، اظهار کرد:

این ظرفیت از ۲۸ ترابیت بر ثانیه به حدود ۵۵ ترابیت بر ثانیه رسیده و بیش از ۹۵ درصد رشد داشته است و ظرفیت اینترنت مورد نیاز کشور و پهنای باند مورد نیاز کشور نزدیک دوبرابر شده است.

وزیر ارتباطات درباره برگزاری الکترونیکی انتخابات دور دوم مجلس، گفت:

در دور قبل انتخابات ما همه امکانات وزارت ارتباطات، اپراتورها و دستگاه‌های مرتبط را بسیج کردیم تا شاهد ارتباطات پایدار باشیم، بیش از ۹۹ درصد را تحت پوشش داشتیم و حتی در نقاط دورافتاده روستایی و جایی که صندوق رای را با بالگرد به آنجا بردند هم دسترسی به شبکه وجود داشت.

وی ادامه داد:

اتفاق بسیار بزرگی است که این گستره جغرافیایی با بیش از ۴۰ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار و ۷۰ هزار روستا در کشور تحت پوشش قرار گیرد. نکته مهمتر پایداری ارتباطات بود که بیش از ۹۹ درصد استعلامات، به شکل کاملا برخط انجام شد. اکنون هم همه امکانات در حالت آماده‌باش هستند و تدابیر لازم برای دور دوم انتخابات پیش‌بینی شده تا همان پایداری و کیفیت دور اول و حتی بهتر از آن را داشته باشیم.

اخبار مشابه

شایعات؛ طبق مصوبه جدید هیئت دولت ترخیص گوشی‌های میان رده با سود بازرگانی مشابه سال گذشته مواجه خواهد بود!

بررسی ها نشان میدهد در مصوبه دولت اشاره ای به سود بازرگانی موبایل بالای ۱۵۰ دلار و زیر ۶۰۰ دلار نشده است، این موضوع می تواند چالش جدی در حوزه اظهار کالا به گمرک به همراه داشته باشد.
۸ خرداد ۱۴۰۳

حجم واردات گوشی‌های مسافری نسبت به سال گذشته با 50 درصد کاهش رو به رو بوده است!

در دو ماهه اول سال جاری، یک میلیون و ۳۵۳ هزار و ۷۸۶ دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش ۳۴۰ میلیون و ۵۴۵ هزار دلار به شیوه تجاری و مسافری وارد کشور شد.
۸ خرداد ۱۴۰۳

به گفته رئیس واردکنندگان موبایل، آن‌ها در انتظار تامین ارز هستند و نرخ ارز واردات امسال هنوز مشخص نیست!

رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه آخرین تخصیص ارز به وارد کنندگان موبایل مربوط به ۱۷ دی ماه بوده، تصریح کرد: مذاکراتی انجام شده و قرار است ظرف روزهای آینده تخصیص ارز برای ثبت سفارش‌های هجدهم تا پایان دی ماه انجام شود و در مورد سال جاری هم هنوز مشخص…
۶ خرداد ۱۴۰۳

تمامی شایعات پیرامون عوارض واردات مسافری موبایل بالای ۶۰۰ دلار

بررسی ها نشان می دهد با توجه به مصوبه اخیر دولت و همچنین با استناد به حکم قانون بودجه در خصوص عوارض دو برابری واردات از طریق رویه مسافری موبایل بالای ۶۰۰ دلار، در صورت ازاد سازی، عوارض آیفون های مسافری به ۱۹۲ درصد می رسد.
۶ خرداد ۱۴۰۳