به گفته رئیس واردکنندگان موبایل، نرخ ارز واردات امسال هنوز مشخص نیست!

رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با بیان اینکه آخرین تخصیص ارز به وارد کنندگان موبایل مربوط به ۱۷ دی ماه بوده، تصریح کرد: مذاکراتی انجام شده و قرار است ظرف روزهای آینده تخصیص ارز برای ثبت سفارش‌های هجدهم تا پایان دی ماه انجام شود و در مورد سال جاری هم هنوز مشخص نیست با چه نرخی ارز به واردکنندگان موبایل تخصیص داده شود.

اخبار پارسیان همراه
منتشر شده در تاریخ: ۸ خرداد ۱۴۰۳
به گفته رئیس واردکنندگان موبایل، نرخ ارز واردات امسال هنوز مشخص نیست!

به گزارش پارسیان همراه، عبدالمهدی اسدی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد:

تاکنون مشخص شده که برای ثبت سفارش‌هایی که تا پایان دی ماه سال گذشته انجام شده، ارز به نرخ تالار دوم که حدود ۴۲ هزار تومان است، پرداخت می‌شود. البته در سال جاری هم به احتمال زیاد ارز واردات موبایل در تالار دوم تامین خواهد شد، اما هنوز نرخ آن مشخص نیست. امیدواریم حداقل تا پایان اسفند سال قبل نرخ قبلی تغییر نکند. پیشنهاد وارد کنندگان هم این است که ارز در تالار دوم تامین شود و منشا ارز واردات موبایل به صادرات خود یا صادرات غیر تغییر نکند.

به گفته رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی در حال حاضر منشا ارز واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار شامل موبایل‌های سامسونگ سری S و Z و آیفون که در حال حاضر فقط مدل ۱۳ آن وارد می‌شود، ارز حاصل از صادرات خود است. ارز موبایل‌های کمتر از ۶۰۰ دلار هم در تالار دوم تامین می‌شود.

اسدی با بیان اینکه با توجه به تاخیر در تامین ارز مشکلاتی در بازار ایجاد شده، تصریح کرد:

برخی شرکت‌ها هم مجبور به تعدیل نیرو شده‌اند.

گفتنی است اخیرا اعضای انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی  در جلسه‌ای با هیئت رئیسه مشکلات خود را مطرح کردند. در این جلسه این موضوع که بیش از ۱۲۰ روز است به شرکت‌ها ارز برای واردات تخصیص نیافته مطرح شد.

در این میان از طرف دیگر برخی از واردکنندگان معتقدند در این صنف رانت وجود دارد، چون وقتی بیشتر شرکت‌ها از بهمن ماه ارز نگرفتند، برخی شرکت‌ها هر روز سبد کامل به بازار می‌دهند. در اصل گزارش‌هایی از سوی برخی از فعالان این حوزه منتشر شده که نشان می‌دهد ۱۰ درصد شرکت‌های واردکننده موبایل به اندازه همه شرکت‌های دیگر ارز دریافت کرده‌اند و این در حالی است که ۹۰ درصد از شرکت‌های وارد کننده موبایل به دلیل عدم پرداخت ارز از سوی بانک‌ها نتوانستند به اندازه نیمی از سهمیه خود، موبایل وارد کنند.

افزایش قیمت موبایل‌های دکمه‌ای

وی در ادامه با اشاره‌ به محدودیت واردات موبایل‌های دکمه‌ای، گفت:

به دلیل تولید داخل، واردات موبایل دکمه‌ای تقریبا انجام نمی‌شود و این موضوع در کنار مشکلاتی که در حوزه رجیستری موبایل‌های دکمه‌ای داخلی وجود داشته، باعث شده قیمت موبایل‌های دکمه‌ای افزایش یابد، اما با هماهنگی دفتر تخصصی مقرر شده این مشکل برطرف شود.

اسدی در پاسخ به اینکه آیا رجیستر نشدن این موبایل‌ها ارتباطی با گزارش‌های منتشر شده از تولید موبایل تقلبی در کشور دارد، تصریح کرد:

این دو موضوع ارتباطی با هم ندارند. اما به طور کلی انجمن با تولید مطلوب که منافع مردم را تامین کند موافق است، اما با کالای تقلبی و بی‌کیفیت مخالف هستیم. از طرف دیگر موبایل‌های دکمه‌ای مورد استفاده طبقات پایین جامعه است و حق آنها نیست که کالای ضعیف یا تقلبی به جای کالای اصلی به آن‌ها داده شود.

اخبار مشابه

تخصیص ارز واردات موبایل براساس خدمات پس از فروش صورت می‌گیرد!

معاون وزیر صمت: واردکنندگان موبایل، پارسال برای ارائه‌ خدمات پس‌از فروش و شفافیت تعهد دادند و حالا رتبه‌بندی واردکنندگان موبایل بر اساس خدمات پس‌از فروش موبایل صورت می‌گیرد.
۲۳ خرداد ۱۴۰۳

با گران‌فروشان گوشی‌های برند شیائومی برخورد می‌شود!

مدیرکل دفتر لوازم خانگی و اداری در نامه ای به مدیر نظارت وزارت صمت خواستار برخورد با گرانفروشی فقط گوشی های شیائومی شده است در حالیکه تمام گوشی های موبایل به واسطه عدم تخصیص ارز افزایش قیمت داشته اند.
۲۳ خرداد ۱۴۰۳

فعالان بازار موبایل با انتشار نامه‌ای نسبت به کمبود کالا هشدار دادند

بیش از 200 فعال عمده بازار موبایل نسبت به وضعیت بازار و نحوه تامین و عرضه موبایل هشدار داده اند. در این نامه اعلام شده عواملی همچون عدم تخصیص ارز در موعدمقرر ونبود شفافیت در نحوه تخصیص ارز باعث شده تا بازار با کمبود کالا مواجه شود.
۲۳ خرداد ۱۴۰۳

جزئیات پرونده موبایل موسوی از زبان سخنگوی قوه قضاییه

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، تا تاریخ 16 خرداد ماه 518 شکایت از فروشگاه موبایل موسوی آمل ثبت شده است. مالک این فروشگاه 688 میلیارد تومان از مشتریان دریافت کرده و فقط به 352 میلیارد تومان از تعهدات خود پایبند بوده است.
۲۲ خرداد ۱۴۰۳